Is​ $16.30per unit and20units when the price is ​$21.30each

Is​ $16.30per unit and20units when the price is​$21.30each. Find the demand​ equation, assuming that it is linear. Find the price per unit when45units are demanded. Find the demand​ equation, where p is the price per unit and q is the quantity of units demanded. p=? 21The demand function for a​ manufacturer’s product isp=​f(q​)=−0.16q+304​,wherepis the price​ (in dollars) per unit when units are demanded​ (per day).Find the level of production that maximizes the​ manufacturer’s total revenue and determine this revenue. quantity will maximize the​ revenue? q=? units 22 .Solve the system of equations using the substitution method. r−9s=0 3r−8s=38 Select the correct choice below and fill in any answer boxes present in your choice. A. The solution of the system is ?.​(an ordered​ pair.) B. There are infinitely many solutions. C. There is no solution. 23 Solve the system algebraically. 6x-4y=44 5x=3y=-14 Select the correct choice below​ and, if​ necessary, fill in the answer box of your choice. A. The solution isx=?and y=? B. There are infinitely many solutions of the form x=? and y=r. (Simplify your answer. an expression using r as the​ variable.) C. There is no solution. 25.A supply equation and a demand equation for a product are given below. If p represents price per unit in dollars and q represents the number of units per unit of​ time, find the equilibrium point. supply: 35q-2p+230 Demand:65q+p-775 The equilibrium point​ (q,p) is? an ordered​ pair.)